Oświadczenie pracowników filologii rosyjskiej IN UP im. KEN w Krakowie w sprawie agresji militarnej Rosji na Ukrainę

Stanowczo potępiamy haniebną wojnę prowadzoną przeciw Ukrainie. Wyrażamy sprzeciw wobec napaści rosyjskiej na suwerenne państwo. Akty przemocy, zabijanie ludności cywilnej, strzelanie do dzieci nie zostaną przemilczane i nigdy nie będą zapomniane. Jesteśmy zdruzgotani skalą cierpienia narodu ukraińskiego. W tym trudnym czasie, w którym giną niewinni ludzie i gwałcone są podstawowe wartości humanitarne – jakimi są ludzkie zdrowie i życie – pragniemy skupić nasze myśli i siły na działaniu. Solidaryzujemy się z narodem ukraińskim walczącym o wolność, broniącym ludzkiej godności, prawa do spokoju i bezpieczeństwa. Zapewniamy całą społeczność ukraińską w Polsce i w Ukrainie o naszej pomocy i wszelkim możliwym wsparciu bohaterskiej walki Ukraińców o przetrwanie.

Apelujemy do naszych studentów – osób mówiących po ukraińsku i rosyjsku – o zgłaszanie gotowości wolontariackiego tłumaczenia. Wierzymy, że Państwa umiejętności w tym trudnym czasie mogą mieć realny wpływ na poprawę sytuacji rzeszy uchodźców. Jesteśmy dumni ze studentów filologii rosyjskiej, którzy codziennie angażują się w wolontariat i udzielają schronienia naszym sąsiadom. Nie zgadzamy się także na nienawiść i agresję wobec Rosjan. Jednak – również jako rusycyści – popieramy wszelkie działania, które w tym momencie mają służyć gospodarczej izolacji Rosji, co – jak wierzymy – przyczyni się do zatrzymania jej działań wymierzonych w inne narody. W trosce o wychowanie i kształcenie przyszłych pokoleń rusycystów w prawdzie i poszanowaniu wartości ogólnoludzkich apelujemy do przedstawicieli rosyjskich instytucji kulturalnych i naukowych o zaprzestanie milczenia wyrażającego bierne poparcie dla działań zbrojnych przeciwko Ukrainie i narodowi ukraińskiemu. Kultura i literatura rosyjska nie mają (nie mogą mieć) twarzy Władimira Putina.

dr hab. prof. UP Halina Chodurska

dr Marcin Dziwisz

dr Natalia Kurjački-Góra

dr Joanna Darda-Gramatyka